Požární sport
Disciplíny:
- běh na 100 metrů s překážkami
- štafeta 4x100 metrů s překážkami
- výstup do 4. podlaží požární věže
- požární útok
Požární útok
Tzv. královskou disciplínou v požárním sportu je Požární útok. Soutěž spočívá v co nejrychlejším sražení terčů pomocí vody. Družstvo se skládá ze sedmi členů: košaře, spojaře (nalivačky), strojníka, béčkaře, rozdělovače a proudařů. K provedení požárního útoku slouží následující vybavení:
Koš
Koš slouží k lepšímu nabrání vody a filtrování nečistot, aby se tak nedostaly do stroje. Koše se od sebe liší v mnoha věcech. Máme koše klasické, které se na savici musí našroubovat a koše sportovní, které stačí naklapnout, což je rychlejší. Každý koš má uvnitř klapku, která se při styku s vodou otevře. U některých košů se otevírá celá a u některých do půlky tzv. motýlek. Rozdíl je také ve velikosti sítěk.
Savice
Savice jsou prostředník, který umožňuje přenést vodu mezi stojem a kádí. Každá savice je dlouhá 2,5 metrů s průměrem 110 centimetrů. Savice se od sebe liší tvrdostí a možností ohýbání. Savice určená ke koši tzn. pro nalití bývá většinou měkčí, aby se dala lépe složit do kádě a naopak savice určená pro stroj je tvrdší, aby lépe držela tvar. Savice se vyrábí z PVC.
Hadice
V požárním sportu používáme dva druhy hadic - tzv. klasiky a sporty. Rozdíl mezi těmito hadicemi je v průměru, sportovní hadice jsou užší a umožňují tak rychlejší průchod vody. Muži, kteří běhají na delší trať, potřebují tři hadice B75 a čtyři kusy hadic C52 nebo tři hadice B65 a čtyři kusy hadic C42. Ženy používají dvě hadice B75 a čtyři kusy hadic C52 nebo dvě hadice B65 a čtyři kusy hadic C42.
Rozdělovač
Rozdělovač slouží k rozdělení vody a má celkem čtyři výtoková hrdla. Voda do rozdělovače přichází “béčkovou” hadicí, rozdělí se do dvou “céčkových” hadic a umožňuje tak poslat vodu oběma proudařům ve stejnou chvíli. V hrdlech jsou kruhové uzavíratelné kohouty, kterými se reguluje voda, popřípadě se může úplně zastavit. Váha rozdělovače se pohybuje od 3,5 kg - 6 kg.
Proudnice
Proudnice jsou důležitým nástrojem pro strefení terčů. Usměrňují a udržují kompaktní proud vody. Jsou lehké, jejich hmotnost se pohybuje kolem jednoho kilogramu. Proudnice jsou náchylné na rozbití, spadnou - li špičkou dolů, i malé odření může ovlivnit směr výstřiku. Vyrábí se v různých barvách. Tento druh proudnic se používá výhradně pro sportovní účely.
Terče
Na soutěžích se používají dva druhy terčů - sklopné a nástřikové. Sklopné terče jsou daleko častější a rychlejší. Stačí se dobře trefit a může být sestřeleno během vteřinky. Nástřikové terče, jak už název napovídá, jsou terče, do kterých musí proudař nastříkat deset litrů vody. Při špatném míření může terč sepnout až za několik vteřin.
Káď s vodou
Do kádě se napustí 1000 litrů vody.
Základna
Základna je dřevěná “deska” s rozměry 2x2 metry a vyhrazuje prostor pro nachystá veškerého vybavení potřebného pro vykonání požárního útoku.
Stroj